czwartek, 27 lutego 2020

McGoris #126 - Przegląd astronomiczny - Marzec 2020 - Poranny taniec planet oraz Wenus na wieczornym niebie.

Comiesięczny przegląd nocnego nieba i wydarzeń astronomicznych. Co wydarzy się w marcu tego roku i jakie zjawiska na nas czekają?



Witam w comiesięcznym przeglądzie zjawisk na niebie. Pewnie zauważyliście, że ostatnio nie robiłem takich przeglądów, więc postanowiłem je przywrócić.
W sumie nie wiele straciliśmy, może i było kilka ciekawych zjawisk, jednak zachmurzone niebo skutecznie zniechęcało. Oby tylko w przyszłych miesiącach dopisała pogoda!

Przed nami marzec! Śnieg zaczyna topnieć, ptaszki zaczynają śpiewać, a dni robią się coraz dłuższe. To właśnie w marcu dnia będzie przybywać najszybciej, nawet do 4-5 minut dziennie. Nadchodzi długo oczekiwana przez nas astronomiczna wiosna. Dodatkowo w ostatnią niedzielę marca (z 28 na 29), będziemy mieli zmianę czasu z letniego na zimowy.


1. Słońce


Polska Północna (Gdańsk)

1 marca

Wschód:         6:35
Górowanie:   11:58
Zachód:         17:21

Długość dnia:   10h 36m
Długość nocy:  13h 24m


Z 28 na 29 marca będziemy mieli zmianę czasu z zimowego na letni (zegarki przestawiamy godzinę do przodu).


31 marca

Wschód:          6:21 
Górowanie:   12:49
Zachód:         19:19

Długość dnia:   12h 58m
Długość nocy:  11h 02m


W ciągu miesiąca dnia przybędzie aż o 2 godziny 22 minuty.



Polska Środkowa (Łódź)

1 marca

Wschód:         6:28
Górowanie:   11:54
Zachód:         17:21

Długość dnia:   10h 53m
Długość nocy:  13h 07m


Z 28 na 29 marca będziemy mieli zmianę czasu z zimowego na letni (zegarki przestawiamy godzinę do przodu).


31 marca

Wschód:         6:20
Górowanie:  12:46
Zachód:        19:13

Długość dnia:   12h 53m
Długość nocy:  11h 07m


W ciągu miesiąca dnia przybędzie aż o 2 godziny.



Polska Południowa (Zakopane)

1 marca

Wschód:         6:24
Górowanie:   11:52
Zachód:         17:22

Długość dnia:   10h 58m
Długość nocy:  13h 02m


Z 28 na 29 marca będziemy mieli zmianę czasu z zimowego na letni (zegarki przestawiamy godzinę do przodu).


31 marca

Wschód:         6:20
Górowanie:  12:44
Zachód:        19:09

Długość dnia:   12h 49m
Długość nocy:  11h 11m


W ciągu miesiąca dnia przybędzie aż o 1 godzinę 51 minut.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Słońce rozpocznie miesiąc w konstelacji Wodnika.
Z 11 na 12 marca Słońce przetnie granicę z konstelacją Ryb.
20 marca, o godz. 4:42 Słońce, swoim pozornym ruchem po ekliptyce, przetnie równik niebieski (deklinację 0 stopni), przechodząc przez tzw. punkt Barana, rozpoczynając astronomiczną wiosnę.



Od tej pory deklinacja naszej gwiazdy dziennej będzie dodatnia, więc stopniowo dzień będzie stawał się dłuższy od nocy.



2. Księżyc

Pełnia Księżyca będzie się w tym miesiącu ładnie prezentować. Podczas Pełni Księżyc znajdzie się bardzo blisko ziemi, zaledwie w odległości 354800 km. Jego rozmiar kątowy na niebie będzie jednym z większych (ok. 33,5 minuty kątowej)

  2 marca, godz. 21:52 - 🌓 Pierwsza Kwadra - na tle gwiazdozbioru Byka,

  9 marca, godz. 16:36 - 🌕 Księżycowa Pełnia - na tle gwiazdozbioru Panny,

16 marca, godz. 11:46 - 🌗 Ostatnia Kwadra - na tle gwiazdozbioru Strzelca,

24 marca, godz. 13:47 - 🌑 Księżycowy Nów - na tle gwiazdozbioru Ryb/Wieloryba.


Bezksiężycowe noce będziemy mieli parę dni na początku miesiąca w późnych godzinach oraz głównie w drugiej połowie miesiąca. Ten okres warto poświęcić na obserwacje obiektów głębokiego nieba, takich jak mgławice, gromady gwiazd czy galaktyki. Wtedy światło Księżyca nam nie przeszkadza.


3. Planety



Wenus [ ! ]

Marzec będzie jednym z lepszych okresów widoczności Wenus! Pewnie zastanawiacie się co to za bardzo jasny punkt nad zachodnim horyzontem po zmroku. To właśnie Wenus.

Planeta w marcu, a dokładnie 24 marca osiągnie największą elongację od Słońca (odległość kątową), wynoszącą nieco ponad 46 stopni. Dodatkowo bardzo korzystne i duże nachylenie orbity Wenus względem horyzontu sprawi, że Wenus będzie widoczna bardzo długo po zachodzie.

Wenus
Podczas największej elongacji Wenus, przez teleskop ujrzymy połówkę planety. Wenus i Merkury, podobnie jak Księżyc przechodzą fazy.

Wszystkie planety wewnątrz przechodzą fazy. W naszym przypadku tylko Wenus i Merkury. Na Marsie na przykład Ziemia widoczna stamtąd również będzie przechodziła przez fazy.

Ruch Wenus widoczny z naszej perspektywy.
Tarcza Wenus będzie rosnąc, wraz ze zbliżaniem się do Ziemi. Jednak faza będzie maleć.

Wenus - Marzec 2020.
Na początku miesiąca Wenus będzie widoczna na tle konstelacji Ryb, po kilku dniach przejdzie do Barana, a pod koniec miesiąca zawędruje do Byka, zbliżając się do gromady otwartej Plejady, gdzie 3 kwietnia się połączą (będzie to ważne zjawisko[ ! ], o którym będzie w kwietniowym przeglądzie).

Ruch Wenus na tle konstelacji.

Mars, Jowisz i Saturn

W drugiej połowie marca, na porannym niebie będziemy mieli okazję zobaczyć piękny spektakl planet - Marsa, Jowisza oraz Saturna.

18 marca ujrzymy trójkę planet w towarzystwie Księżyca po ostatniej kwadrze.

18 marca, kierunek południowo-wschodni. godz. 4:30
19 marca, godz. 4:30
20 marca Mars złączy się z Jowiszem, na odległość ok. 35 minut łuku.

26 marca planety ładnie się ułożą, prawie w jednej linii.

26 marca, godz. 4:10
31 marca, Mars połączy się z Saturnem, na odległość ok. 50 minut łuku.



Uran i Neptun

Warunki do obserwacji Urana jest już słaba. 8 marca, w Dzień Kobiet, spotka się z Wenus w odległości ok. 2,5 stopnia. Może to pomóc w odnalezieniu Urana początkującym obserwatorom.


Neptuna pożegnaliśmy już dość dawno. 8 marca, o godz. 13:14 znajdzie się w tzw. koniunkcji górnej ze Słońcem. Oznacza to, że planeta znajduje się za Słońcem, czyli w najdalszej, możliwej odległości od nas. Za jakieś dwa, trzy miesiące, powróci na niebo poranne.



4. Konstelacje

Zaraz po zachodzie Słońca nad południowo-zachodnim horyzontem ujrzymy przepiękne, zimowe konstelacje takie jak: Orion, Byk, Bliźnięta czy Wielki Pies. To już ostatni dzwonek, by ujrzeć takie obiekty jak: Wielka Mgławica w Orionie czy gromady otwarte w Wielkim Psie czy Jednorożcu. Gwiazdozbiory te będą się powoli kierować na zachód, ustępując konstelacjom wiosennym.

Niebo wieczorne, 15 marca, godz. 20:00
Nad południowo-wschodnim i wschodnim horyzontem ujrzymy powoli wschodzące gwiazdozbiory wiosenne. Wysoko pną się Rak oraz Lew, a pod nimi olbrzymia Hydra. Nad wschodnim horyzontem ujrzymy powoli wschodzącą Pannę. Wielka Niedźwiedzica wspina się wysoko w stronę zenitu. Nad zachodnim horyzontem bardzo mocno będzie dawać po oczach Wenus.

Bardzo ciekawym obiektem, a także łatwym do odnalezienia jest Gromada Żłóbek (Messier 44) w konstelacji Raka. Odnajdziemy ją między gwiazdą Pollux z Bliźniąt, a Regulusem.
Gromadę pod ciemnym niebem widać już jako delikatne pojaśnienie, a najlepiej widać ją przez lornetkę.

Messier 44. Autor: Giuseppe Donatiello

Niebo w środku nocy, 15 marca, godz. 0:00
W późniejszych godzinach nocnych, około północy po gwiazdozbiorach zimowych nie ma prawie ani śladu. Nisko nad zachodnim horyzontem ujrzymy zachodzące Bliźnięta, Woźnicę oraz Małego Psa.

Południowy horyzont jest zdominowany przez konstelacje wiosenne, takie jak Lew, Panna, Hydra czy Kruk. Wysoko w zenicie góruje Wielka Niedźwiedzica. Wysoko również odnajdziemy jasną gwiazdę - Arktura z gwiazdozbioru Wolarza i obok Warkocz Bereniki.

Wiosna to najlepszy okres do obserwacji galaktyk. Zwracamy się w tą stronę, gdzie jest ich najwięcej. W Pannie, Lwie, Warkoczu i Wielkiej Niedźwiedzicy. Zapraszam do zapoznania się z tamtejszymi skarbami w poniższych postach:

Galaktyki - gwiazdozbiór Lwa
Galaktyki - gwiazdozbiór Panny
Galaktyki - gwiazdozbiór Warkocza
Galaktyki - gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy

Niebo poranne, 15 marca, godz. 4:00
Nad ranem możemy ujrzeć delikatny powiew lata. Nad południowym horyzontem wzbija się Skorpion z czerwonawym Antaresem. Nad wschodnim niebem powoli wschodzi asteryzm Trójkąta Letniego (Wega z Lutni, Deneb z Łabędzia oraz Altair z Orła). Wysoko w zenicie ujrzymy Herkulesa. Delikatnie będzie się wyłaniać zarys Drogi Mlecznej, jednak wysoko nie wzejdzie, zaniknie zanim zrobi się świt.


5. Światło zodiakalne

Okres wiosenny, głównie wokół równonocy wiosennej, możemy podziwiać ciekawe zjawisko nad zachodnim horyzontem - światło zodiakalne.

By je ujrzeć potrzebujemy bardzo ciemnego nieba, z dala od świateł, gdyż bardzo łatwo ginie w tle nieba. Jest to długa, stożkowa poświata - to światło odbite od pyłu kosmicznego w przestrzeni międzyplanetarnej. Najlepiej jest obserwować je wiosną zaraz po zachodzie (nad zachodnim horyzontem) oraz jesienią nad ranem (nad wschodnim horyzontem). Wtedy nachylenie płaszczyzny ekliptyki jest najkorzystniejsze.

Światło zodiakalne. Źródło: ESO/Y.Beletsky

6. ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna)

Na początku miesiąca przeloty będą widoczne na porannym niebie przed świtem. W drugiej części miesiąca powróci na wieczorne niebo, jednak będzie ona niewidoczna, gdyż będzie się często znajdywać w cieniu Ziemi.

Najlepiej przeloty obserwuje się w okresie letnim, kiedy cień naszej planety jest płytki. Teraz w marcu przeloty najlepiej będą widoczne na początku miesiąca nad ranem. Wtedy cień naszej planety, rzucany przez Słońce jest nieco przesunięty na zachód.


Jeśli się wam podobało to udostępniajcie, dajcie znać w komentarzach czy udało wam się któryś z obiektów zobaczyć przez teleskop bądź sfotografować. Pozdrawiam, McGoris.

Zapraszam także do polubienia strony na Facebooku: facebook.com/mcastronomia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz