1. Opis gwiazdy i jej widoczność
Achernar to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Erydanu. Jest to oczywiście gwiazda zmienna. Niestety z szerokości geograficznej Polski jest niewidoczna. Duża część gwiazdozbioru Erydanu jest widoczna z Polski, jednak Achernar jest najbardziej odchylony na południe.
Ogólnie gwiazdozbiór Erydanu jest jednym z najbardziej rozciągniętym równoleżnikowo gwiazdozbiorem.
Gwiazdozbiór Erydanu. Część gwiazdozbioru wraz z Achernarem jest niewidoczna z Polski. |
Nazwa Achernar pochodzi od arabskiego Al Ahir al Nahr co oznacza "koniec rzeki". Gwiazdozbiór Erydanu przedstawia właśnie rzekę.
Achernar to bardzo gorąca, błękitna gwiazda ciągu głównego o typie widmowym B6Vep. Wyjątkowością tej gwiazdy jest to, że jej kształt jest bardzo spłaszczony. Jest to spowodowane bardzo szybkim obrotem wokół własnej osi. Obraca się z prędkością aż 250 km/s.
Jej średnica to: biegunowa: 7,3x większa Słońca oraz równikowa: 11,4x większa od Słońca.
Achernar w programie Space Engine. |
Achernar - wizja artysty - źródło: wikipedia.org |
Achernar będzie widoczny z Polski!
Ale dopiero za 7000 lat. W wyniku precesji osi ziemi odsłoni się nam tamten region nieba i będziemy mogli podziwiać Achernara nisko nad południowym horyzontem.
Achernar widoczny z Polski - rok 9000. |
Achernar ma swojego towarzysza
Za pomocą teleskopu VLT odkryto, że wokół Achernara krąży drugi, mniejszy składnik - Achernar B, jest to mniejsza i chłodniejsza biała gwiazda ciągu głównego o typie widmowym A i okrąża większą gwiazdę w odległości 12 AU w okresie 14-15 ziemskich lat.
W następnym poście opiszę gwiazdę Kanopus, która również z Polski jest niewidoczna a jest to druga po Syriuszu najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie.
Jeżeli wam się podobało, to udostępniajcie, piszcie w komentarzach. Pozdrawiam, McGoris :)
Zapraszam także do polubienia strony na Facebooku: facebook.com/mcastronomia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz