Za nami marzec. W końcu mamy już wyczekiwaną przez wszystkich astronomiczną wiosnę. Przesunęliśmy zegarki o godzinę do przodu, zmieniając czas zimowy na czas letni. Pogoda była raczej średnia, było kilka w miarę pogodnych nocy.
Przez parę dni na początku marca mieliśmy okazję wypatrzeć planetę Merkury. 27 marca mieliśmy piękną koniunkcję Jowisza z Księżycem. W teleskopie z małym powiększeniem daliśmy radę ujrzeć oba ciała niebieskie w jednym polu widzenia.
A przed nami kwiecień - pierwszy, w pełni wiosenny miesiąc. Na drzewach zaczynają rosnąć młode liście, a drzewa owocowe takie jak jabłonie, gruszki, wiśnie czy czereśnie pięknie rozkwitają. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze.
1. Słońce
Wschody i zachody Słońca
Polska Północna (Gdańsk)
1 kwietnia
Wschód: 6:21
Zachód: 19:19
Długość dnia: 12h 58m
Długość nocy: 11h 02m
30 kwietnia
Wschód: 5:12
Zachód: 20:13
Długość dnia: 15h 01m
Długość nocy: 8h 59m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 2 godziny i 3 minuty.
Polska Środkowa (Łódź)
1 kwietnia
Wschód: 6:20
Zachód: 19:13
Długość dnia: 12h 57m
Długość nocy: 11h 03m
30 kwietnia
Wschód: 5:17
Zachód: 20:02
Długość dnia: 14h 45m
Długość nocy: 9h 15m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę 48 minut.
Polska Południowa (Zakopane)
1 kwietnia
Wschód: 6:20
Zachód: 19:09
Długość dnia: 12h 49m
Długość nocy: 11h 11m
30 kwietnia
Wschód: 5:22
Zachód: 19:53
Długość dnia: 14h 31m
Długość nocy: 9h 29m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę 42 minuty.
Słońce na początku miesiąca spędzi w gwiazdozbiorze Ryb. W drugiej połowie miesiąca przejdzie do konstelacji Barana. 19 kwietnia Słońce przetnie granicę obu konstelacji.
2. Księżyc
🌑 - 5 kwietnia - Nów - w Gwiazdozbiorze Ryb
🌒 - 9 kwietnia
🌓 - 12 kwietnia - Pierwsza Kwadra - w Gwiazdozbiorze Bliźniąt
🌔 - 16 kwietnia
🌕 - 19 kwietnia - Pełnia - w Gwiazdozbiorze Panny
🌖 - 23 kwietnia
🌗 - 27 kwietnia - Ostatnia Kwadra - w Gwiazdozbiorze Koziorożca
🌘 - 30 kwietnia
Bezksiężycowe noce będziemy mieli w pierwszej dekadzie miesiąca oraz kilka dni przed końcem miesiąca. To te dni najlepiej poświęcić na obserwacje wiosennych galaktyk oraz gromad gwiazd czy mgławic.
Koniunkcja Księżyca z gromadą otwartą M44
W nocy z 13/14 kwietnia dojdzie do przepięknego złączenia połówki Księżyca z gromadą otwartą "Żłóbek" (M 44)
Najładniej moim zdaniem to złączenie będzie się prezentować w lornetce bądź teleskopie przy małym powiększeniu i dużym polu widzenia.
3. Planety
Kwiecień jest słabym miesiącem dla widoczności planet Układu Słonecznego. Zaraz po zachodzie ujrzymy jeszcze będącego bardzo daleko Ziemi Marsa, a nad ranem zobaczymy Jowisza oraz Saturna.
Zaraz, ok. 40 minut przed wschodem Słońca powinna jeszcze być widoczna nisko Wenus, lecz jej elongacja jest coraz mniejsza, a nachylenie jej orbity do horyzontu jest niekorzystne. Podobnie jest z Merkurym.
Wenus na bardzo długo zniknie powoli zmierzając to tzw. koniunkcji górnej, chowając się za Słońce. Na niebo wieczorne powróci w październiku, lecz jednak nachylenie jej orbity do horyzontu również będzie wtedy niekorzystne. Na korzystne warunki do obserwacji Wenus poczekamy sobie aż do grudnia :,(
Mars
Mars na początku miesiąca będzie widoczny w pobliżu przepięknych Plejad (M 45) oraz Hiad.
9 kwietnia do grupki dołączy sierp Księżyca. Będzie to piękne skupisko Księżyca, Marsa, oraz odległych gromad gwiazd. Będzie to nie lada gratka dla fotografów :) Obiekty będą widoczne zaraz po zachodzie nad zachodnim horyzontem.
9 kwietnia godz. 21:00. Widok na zachód. |
26 kwietnia dojdzie do pięknego złączenia z rozległą gromadą otwartą NGC 1746, co również będzie dobrą okazją dla astro-fotografów. Do zaobserwowania gromady wystarczy już lornetka lub mały teleskop.
Mars na tle gromady otwartej NGC 1746. 26 kwietnia. |
(2) Pallas
W kwietniu będą bardzo dobre warunki, by zaobserwować dużą planetoidę z pasa asteroid - Pallas. Jest ona druga pod względem objętości i trzecia pod względem masy w pasie asteroid. Jej średnica to ok. 544 km. Na początku miesiąca będzie w odległości ok. 238 mln km od Ziemi.
Będzie widoczna jako gwiazdka o jasności ok. 7,9 magnitudo i znajdzie się w konstelacji Wolarza.
Najłatwiej będzie ją odnaleźć 11 kwietnia, gdy przemknie blisko gwiazdy Muphrid z Wolarza.
Planetoida będzie się szybko poruszała po niebie. Codziennie będziemy widzieć jej zmieniającą się pozycję.
Jowisz
Polepszają się warunki do obserwacji Jowisza. Jowisz będzie się pojawiał już przed godziną 2:00 nad południowo-wschodnim horyzontem. Jowisz jest coraz bliżej Ziemi, więc jego rozmiar tarczy również wzrasta.
Jowisz znajduje się w konstelacji Wężownika. Do 8 kwietnia Jowisz poruszał się ruchem prostym, kiedy to zatrzyma się w rektascensji i rozpocznie ruch wsteczny.
W kwietniu dojdzie do paru tranzytów, czyli przejść jego księżyców przed tarczę, gdzie ich cień rzucany jest na tarczę planety. Do obserwacji tego zjawiska potrzebujemy już co najmniej średniego teleskopu i dobrych warunków.
4 kwietnia - tranzyt Io,
5 kwietnia - tranzyt Europy,
13 kwietnia - tranzyt Io,
16 kwietnia - tranzyt Ganimedesa (bez cienia)
20 kwietnia - tranzyt Io,
23 kwietnia - tranzyt Ganimedesa,
29 kwietnia - tranzyt Io.
Saturn
Warunki do obserwacji Saturna cą coraz lepsze, jednak na korzystne warunki jeszcze poczekajmy z 2 miesiące. Widoczny jest nad ranem nad południowo-wschodnim horyzontem w konstelacji Strzelca.
4. Nocne niebo
Niebo wieczorne - 15 kwietnia, godz. 21:00 |
Południowe niebo zostanie zdominowane przez konstelacje wiosenne takie jak: Lew, Panna, Hydra, a także charakterystyczny Kruk. Wysoko nad nami przemyka Wielka Niedźwiedzica oraz Ryś. Nad zachodnim horyzontem dość wysoko ujrzymy jeszcze Woźnicę oraz Bliźnięta.
Niebo o północy, 15 kwietnia, godz. 0:00 |
Nad porannym niebem ujrzymy powoli wschodzące konstelacje letnie. Jeszcze przed świtem zobaczymy asteryzm Trójkąta Letniego (Wega z Lutni, Altair z Orła i Deneb z Łabędzia)
Niebo przed świtem, 15 kwietnia, godz. 4:00 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz