piątek, 12 lutego 2016

McGoris #15 - Potwierdzono istnienie fal grawitacyjnych!

Dnia 11-02-2016r. Narodowa Fundacja Nauki (National Science Foundation (NSF)) wykryła fale grawitacyjne dzięki zastosowaniu urządzenń do wykrywania fal grawitacyjnych zwanych Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO).

Czym są te fale grawitacyjne?

Fale grawitacyjne są zaburzeniami w czasoprzestrzeni. Ów fale podróżują z prędkością światła i mogą być wytwarzane przez obiekty o różnych masach tylko, gdy 2 obiekty są pod wpływem ich grawitacji i zmieniają kierunek i prędkość. Przykładem może być jakiś układ podwójny najlepiej jakieś obiekty bardzo masywne np. 2 czarne dziury bądź gwiazdy neutronowe, które krążą wokół środka masy. Obiekty okrążając się zaczynają ze sobą oscylować, powodując drgania w czasoprzestrzeni. I te drgania to właśnie fale grawitacyjne.

Dodaj napis


Grawitacja naszej planety jest stała i powoduje takie same zakrzywienie czasoprzestrzeni cały czas. Ale w naszym Układzie Słonecznym także powinny być fale grawitacyjne. W układzie planety-gwiazda jest tak, że planety, a w szczególności gazowe olbrzymy powodują, że środek masy jest przesunięty poza centrum Słońca. Lecz są to zbyt słabe i zbyt trudne do wykrycia w porównaniu do obiektów takich jak gwiazdy neutronowe czy czarne dziury.


Odkrycie fal grawitacyjnych i ich obserwacja mogą stać się przełomem w dziedzinie nauki. Pozwolą nam one bardziej zrozumieć, jak nasz Wszechświat powstał i ewoluował. Bardziej nam zobrazują jak mogły powstać np. galaktyki spiralne czy eliptyczne i od czego to zależy. Fale grawitacyjne pozwolą nam dostarczyć informacje na temat bardzo masywnych obiektów (np. czarne dziury) i ich zakrzywienie w czasoprzestrzeni, gdyż wizualnie nie możemy ich zaobserwować przez tradycyjne teleskopy.


Fale grawitacyjne mogą podróżować przez cały Wszechświat i nie są zaburzone przez pył i gaz. Poniżej załączam linka do filmiku na Facebooku, gdzie pan Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik dokładnie i prosto wyjaśnia o co chodzi.

Najprostsze wyjaśnienie działania fal grawitacyjnych.

A jeszcze niżej dam linka do newsa na stronę NASA, tylko że jest po angielsku.

NASA - TumblrW komentarzach zadawajcie pytania dotyczące astronomii, a ja spróbuję na nie odpowiedzieć. Udostępniajcie i lajkujcie.

Prosiłbym o wyłączenie Adblocka, bądź dodanie bloga do wyjątków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz