poniedziałek, 1 kwietnia 2019

McGoris #106 - Nocne niebo - Kwiecień 2019 - Księżyc w "Żłóbku"

Co zobaczymy na niebie w kwietniu tego roku i jakie zjawiska na nas czekają? Zapraszam na comiesięczny przegląd astronomiczny.



Za nami marzec. W końcu mamy już wyczekiwaną przez wszystkich astronomiczną wiosnę. Przesunęliśmy zegarki o godzinę do przodu, zmieniając czas zimowy na czas letni. Pogoda była raczej średnia, było kilka w miarę pogodnych nocy.
Przez parę dni na początku marca mieliśmy okazję wypatrzeć planetę Merkury. 27 marca mieliśmy piękną koniunkcję Jowisza z Księżycem. W teleskopie z małym powiększeniem daliśmy radę ujrzeć oba ciała niebieskie w jednym polu widzenia.

A przed nami kwiecień - pierwszy, w pełni wiosenny miesiąc. Na drzewach zaczynają rosnąć młode liście, a drzewa owocowe takie jak jabłonie, gruszki, wiśnie czy czereśnie pięknie rozkwitają. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze.


1. Słońce

Wschody i zachody Słońca 


Polska Północna (Gdańsk)


1 kwietnia


Wschód:    6:21
Zachód:   19:19

Długość dnia:    12h 58m
Długość nocy:   11h 02m




30 kwietnia 


Wschód:    5:12
Zachód:   20:13

Długość dnia:   15h 01m
Długość nocy:    8h 59m

W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 2 godziny i 3 minuty.



 
Polska Środkowa (Łódź)


1 kwietnia


Wschód:     6:20
Zachód:    19:13

Długość dnia:    12h 57m
Długość nocy:   11h 03m



30 kwietnia 


Wschód:     5:17
Zachód:    20:02

Długość dnia:   14h 45m
Długość nocy:    9h 15m

W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o  1 godzinę 48 minut.



Polska Południowa (Zakopane)


1 kwietnia


Wschód:     6:20
Zachód:    19:09

Długość dnia:   12h 49m
Długość nocy:  11h 11m




30 kwietnia 


Wschód:     5:22
Zachód:    19:53

Długość dnia:    14h 31m
Długość nocy:     9h 29m

W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę 42 minuty.




Słońce na początku miesiąca spędzi w gwiazdozbiorze Ryb. W drugiej połowie miesiąca przejdzie do konstelacji Barana. 19 kwietnia Słońce przetnie granicę obu konstelacji.







2. Księżyc


🌑 -   5 kwietnia - Nów - w Gwiazdozbiorze Ryb
🌒 -   9 kwietnia

🌓 - 12 kwietnia - Pierwsza Kwadra - w Gwiazdozbiorze Bliźniąt 
🌔 - 16 kwietnia

🌕 - 19 kwietnia - Pełnia - w Gwiazdozbiorze Panny
🌖 - 23 kwietnia
🌗 - 27 kwietnia - Ostatnia Kwadra - w Gwiazdozbiorze Koziorożca 
🌘 - 30 kwietnia


Bezksiężycowe noce będziemy mieli w pierwszej dekadzie miesiąca oraz kilka dni przed końcem miesiąca. To te dni najlepiej poświęcić na obserwacje wiosennych galaktyk oraz gromad gwiazd czy mgławic.


Koniunkcja Księżyca z gromadą otwartą M44

W nocy z 13/14 kwietnia dojdzie do przepięknego złączenia połówki Księżyca z gromadą otwartą "Żłóbek" (M 44)


Najładniej moim zdaniem to złączenie będzie się prezentować w lornetce bądź teleskopie przy małym powiększeniu i dużym polu widzenia.


3. Planety

Kwiecień jest słabym miesiącem dla widoczności planet Układu Słonecznego. Zaraz po zachodzie ujrzymy jeszcze będącego bardzo daleko Ziemi Marsa, a nad ranem zobaczymy Jowisza oraz Saturna.

Zaraz, ok. 40 minut przed wschodem Słońca powinna jeszcze być widoczna nisko Wenus, lecz jej elongacja jest coraz mniejsza, a nachylenie jej orbity do horyzontu jest niekorzystne. Podobnie jest z Merkurym.

Wenus na bardzo długo zniknie powoli zmierzając to tzw. koniunkcji górnej, chowając się za Słońce. Na niebo wieczorne powróci w październiku, lecz jednak nachylenie jej orbity do horyzontu również będzie wtedy niekorzystne. Na korzystne warunki do obserwacji Wenus poczekamy sobie aż do grudnia :,(


Mars

Mars na początku miesiąca będzie widoczny w pobliżu przepięknych Plejad (M 45) oraz Hiad.


9 kwietnia do grupki dołączy sierp Księżyca. Będzie to piękne skupisko Księżyca, Marsa, oraz odległych gromad gwiazd. Będzie to nie lada gratka dla fotografów :) Obiekty będą widoczne zaraz po zachodzie nad zachodnim horyzontem.

9 kwietnia godz. 21:00. Widok na zachód.

26 kwietnia dojdzie do pięknego złączenia z rozległą gromadą otwartą NGC 1746, co również będzie dobrą okazją dla astro-fotografów. Do zaobserwowania gromady wystarczy już lornetka lub mały teleskop.

Mars na tle gromady otwartej NGC 1746. 26 kwietnia.
Jeśli chodzi o obserwacje Marsa przez teleskop to będzie to bardzo trudne. Mars jest już bardzo daleko od Ziemi i jego rozmiar tarczy jest maleńki, prawie tyle ma co Uran. Ledwo ponad 4 sekundy łuku. Na jego najlepsze warunki obserwacyjne musimy poczekać co najmniej do sierpnia/września przyszłego roku.


(2) Pallas

W kwietniu będą bardzo dobre warunki, by zaobserwować dużą planetoidę z pasa asteroid - Pallas. Jest ona druga pod względem objętości i trzecia pod względem masy w pasie asteroid. Jej średnica to ok. 544 km. Na początku miesiąca będzie w odległości ok. 238 mln km od Ziemi.
  
Będzie widoczna jako gwiazdka o jasności ok. 7,9 magnitudo i znajdzie się w konstelacji Wolarza.
Najłatwiej będzie ją odnaleźć 11 kwietnia, gdy przemknie blisko gwiazdy Muphrid z Wolarza.



Planetoida będzie się szybko poruszała po niebie. Codziennie będziemy widzieć jej zmieniającą się pozycję.


Jowisz

Polepszają się warunki do obserwacji Jowisza. Jowisz będzie się pojawiał już przed godziną 2:00 nad południowo-wschodnim horyzontem. Jowisz jest coraz bliżej Ziemi, więc jego rozmiar tarczy również wzrasta.



Jowisz znajduje się w konstelacji Wężownika. Do 8 kwietnia Jowisz poruszał się ruchem prostym, kiedy to zatrzyma się w rektascensji i rozpocznie ruch wsteczny.


W kwietniu dojdzie do paru tranzytów, czyli przejść jego księżyców przed tarczę, gdzie ich cień rzucany jest na tarczę planety. Do obserwacji tego zjawiska potrzebujemy już co najmniej średniego teleskopu i dobrych warunków.


4 kwietnia - tranzyt Io,

5 kwietnia - tranzyt Europy,

13 kwietnia - tranzyt Io, 

16 kwietnia - tranzyt Ganimedesa (bez cienia)

20 kwietnia - tranzyt Io,

23 kwietnia - tranzyt Ganimedesa,

29 kwietnia - tranzyt Io.


Saturn 

Warunki do obserwacji Saturna cą coraz lepsze, jednak na korzystne warunki jeszcze poczekajmy z 2 miesiące. Widoczny jest nad ranem nad południowo-wschodnim horyzontem w konstelacji Strzelca.

4. Nocne niebo



Niebo wieczorne - 15 kwietnia, godz. 21:00
Zaraz po zachodzie Słońca, nad zachodnim horyzontem ujrzymy jeszcze zanurzajace się powolu pod horyzont konstelacje zimowe takie jak: Orion, Byk czy Jednorożec. Znikną one zaledwie 2-3 godziny po zachodzie Słońca.

Południowe niebo zostanie zdominowane przez konstelacje wiosenne takie jak: Lew, Panna, Hydra, a także charakterystyczny Kruk. Wysoko nad nami przemyka Wielka Niedźwiedzica oraz Ryś. Nad zachodnim horyzontem dość wysoko ujrzymy jeszcze Woźnicę oraz Bliźnięta.

Niebo o północy, 15 kwietnia, godz. 0:00
To najlepszy okres do obserwacji galaktyk. Miłośnicy nocnego nieba czekają właśnie na wiosnę. W zasięgu 8" teleskopu jest ogrom pięknych galaktyk - od tych na których widać nawet ramiona spiralne, aż po ustawione do nas kantem (gdzie wyglądają jak podłużne, cienkie mgiełki).

Nad porannym niebem ujrzymy powoli wschodzące konstelacje letnie. Jeszcze przed świtem zobaczymy asteryzm Trójkąta Letniego (Wega z Lutni, Altair z Orła i Deneb z Łabędzia)

Niebo przed świtem, 15 kwietnia, godz. 4:00
O galaktykach widocznych wiosną mam zamiar zrobić osobne posty. Również w planie mam napisanie posta o czasie - o strefach czasowych, zmian czasu z zimowego na letni oraz czym się różni czas astronomiczny od zwykłego. Niestety dość długo mi to schodzi ze względu na to, że teraz mam nieco mniej czasu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz