czwartek, 28 stycznia 2016

McGoris #13 - Astronomia dla początkujących - jak NIE kupować sprzętu astronomicznego.

Tak samo jak w każdej dziedzinie, czy sprzęcie są rzeczy gorsze i lepsze. Równie dobrze można kupić porządny sprzęt, ale także nie brakuje bubli. W astronomii też tak jest. Opowiem o astrobublach, głównie z allegro z "POWIĘKSZENIEM 675X" i że przez nie norrrmalnie widać przewróconą flagę na Księżycu.Jesteśmy właśnie na allegro.pl. Wpisałem poprostu w wyszukiwarkę "teleskop" i dałem opcję Kup Teraz.Co nam się ukazuje? Markowy teleskop PowerSiekiera 40AZ oraz LUNETA + STATYW POW. 675X. I właśnie skupię się na tego typu aukcjach, których na allegro jest od groma.

Przejdźmy do naszego mega-profesjonalnego teleskopu z powerem 675x :D.O żesz ty w mordę. Skupmy się chwilę na opisie moi drodzy : |)

KOLOR ZIELONY - OPIS                         KOLOR BIAŁY - RZECZYWISTOŚĆ

1. Jest to DUŻY, niezwykle uniwersalny teleskop o ogrOOOOmnym potencjale obserwacyjnym.


1. Jest to niewielki refraktor o kiepskiej jakości szkiełkach. O bardzo małej światłosile, zbyt duża ogniskowa jak na tę średnicę obiektywu (60/900). Przez to "coś" można się co najwyżej pokusić o Księżyc (widoczny nieostry z kolorową obwódką) , ewentualnie pooglądać sąsiadki.


2. Przy projektowaniu instumentu pamiętano o tym co najważniejsze - prostocie obsługi oraz mocnym powiększeniu.

2. Prostota obsługi i mocne powiększenie (675x - szkoda że nie 2000x i jeszcze tarczę odległych gwiazd przez to widać może) to rzecz abstrakcyjna. Teleskop (plastikowy) jest oparty na montażu z plastiku, która ma bardzo zaawansowanego parkinsona, przez co ma celność rozrzutnika do gnoju. Wycelować nim w jakiś obiekt nawet przy 50x to cud. A już nie wspomnę o 675x...


A propo powiększenia. Taki power w jakimkolwiek sprzęcie jest praktycznie nierealny. Nawet w dużych teleskopach. Maksymalne powiększenie jakie możemy osiągnąć to od 1,5x do 2x średnica obiektywu/lustra (mm). W tym przypadku mamy 60mm to max ok. 120x. Jednak z powodu zamontowanej soczewki barlowa (która zwiększa ogniskową ileś tam razy), co nie dość że pogarsza jakość obrazu, to jeszcze przyciemnia. Przy 100x to już pewnie totalna ćma.


3. Wysoka jakość soczewek gwarantuje jasne, wyraźne i kontrastowe obrazy gwiazd, planet oraz Księżyca.

3. Niska jakość soczewek gwarantuje ciemne, nieostre i rozmazane obrazy gwiazd, Księżyca, a nawet sąsiadek z kolorową obwódką.


4. Wspaniale sprawdzają się również w obserwacjach celów naziemnych – krajobrazu, samolotów, do podglądania ptaków…

4. Chyba do podglądania sąsiadek....


5. Do produkcji teleskopów O****n wykorzystywane są wyłącznie materiały najwyższej jakości.


5. Do produkcji teleskopów O****n wykorzystywane są wyłącznie materiały niskiej jakości, najczęściej z pozostałości renomowanych marek takich jak np. Sky-Watcher czy Celestron, które nie przeszły kontroli jakości.

Dobra, przejdźmy teraz do specyfikacji:


  

Światłosiła f/15, ale moc!!!

Zdolność rozdzielcza 2,3 sekundy kątowe. Hahahah co najwyżej 2 MINUTY kątowe.

Zasięg gwiazdowy 11,2 mag - HAHAHAHAHAHHA Padłem ze śmiechu!!! HAHAHAHA!! Przy światłosile f/15 + okulary zrobione z soczewek z wizjera z drzwi + BarLOW. Zasięg gwiazdowy "tego czegoś" to max 8-9 mag przy bardzo ciemnym niebie. No, może do 10 dojdzie przy bieszczadzkim niebie. Ale tylko na gwiazdach. O obiektach głębokiego nieba tj. galaktyki, mgławice można zapomnieć.

Wyciąg okularowy 0,98" - I TUTAJ jest rzecz najważniejsza. Wszystkie astro-szmelce pokroju tego, mają wyciąg okularowy 0.98". Co to oznacza. Że nie dokupisz do tego żadnych okularów. Wszystkie normalne teleskopy mają standardowo wyciąg 1,25" lub 2" przy szerokokątnych okularach.

Wysokość statywu: 125cm. - No, no rzeczywiście DUŻY teleskop...

Sugerowany do obserwacji: Księżyc i jego kratery, Mars, Wenus, Jowisz z księżycami. - Jak napisałem wcześniej ten "teleskop" nadaje się do co najwyżej sąsiadek.

Konstelacje gwiezdne -  To znaczy? Konstelacje się patrzy gołym okiem bo są duże, a w teleskopie nie zmieszczą się w polu widzenia.

Załączone okulary - oczywiście najgorszej jakości plastikowe H*jgensy marki Uduś.


Podsumowanie.

Niestety za tą cenę nie kupisz NICZEGO dobrego. Jeżeli myślisz o kupnie teleskopu. Dozbieraj te 400,500 zł i kup teleskop renomowanej marki np. Sky-Watcher czy Celestron, które zapewnią w miarę przyzwoite obrazy i nie zniechęcą cię do pięknego hobby, jakim jest obserwowanie nocnego nieba.

Nie kupuj teleskopów z allegro. Kupuj w renomowanych sklepach astronomicznych np.

TELESKOPY.PL
Astrokrak
DeltaOptical

W tych sklepach nie promuje się taniego szajsu tylko naprawdę markowe teleskopy. Otrzymasz jeszcze dodatkowo poradę jak obserwować niebo i jakie okulary dokupić.

Jeżeli widzisz w opisie - powiększenie 1000x, HIT! PROFESJONALNY! to unikaj szerokim łukiem. Dobry towar nie potrzebuje reklamy.


Jeśli wam się podobało to udostępniajcie, piszcie komentarze i zadawajcie pytania.

Prosiłbym o wyłączenie Adblocka, bądź dodanie bloga do wyjątków. 

Zapraszam także na mojego bloga, gdzie wrzucam swoje fotografie (krajobrazy itp.) - mcphotografia.blogspot.com

3 komentarze:

 1. http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-458/1900-Dobson-18-cali-TRUSS-kratownicowy-teleskopy-3406.html

  Ten będzie dobry?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak cię stać to bierz :) Tylko pamiętaj, że najwięcej wyciągniesz z niego pod bardzo ciemnym niebem.

   Usuń