Naukowcy z ESO jak i innych obserwatoriów astronomicznych mają wyraźne dowody na to, że istnieje tam planeta. Przez pierwszą połowę 2016 roku Proxima Centauri była regularnie obserwowana za pomocą spektrografu HARPS zainstalowanego na 3,6-metrowym teleskopie ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Oprócz tego gwiazda była jednocześnie monitorowana za pomocą innych teleskopów na całym świecie. Cała kampania obserwacyjna była częścią projektu Pale Red Dot, w ramach którego zespół astronomów kierowany przez Guillema Anglada-Escude z Queen Mary University w Londynie poszukiwał niewielkiego wahania gwiazdy, które byłoby spowodowane grawitacyjnym przyciąganiem ze strony krążącej wokół niej planety.
Proximę Centauri - chłodnego, czerwonego karła (temp. powierzchni ok. 3000 K) okrąża planeta w okresie 11,2 dnia i charakteryzuje się temperaturą, która pozwala na istnienie wody w stanie ciekłym - co za tym idzie, może potencjalnie występować tam życie. Proxima należy do układu Alfa Centauri i jest trzecim składnikiem układu. 2 najjaśniejsze składniki to Alfa Centauri A i B, które podobnie jak Słońce są żółtymi karłami.
Położenie Układu Alfy Centauri A i B oraz Proximy na południowym niebie. Gwiazdy nie są widoczne z Polski. - źródło - ESO |
Planeta jest lekko masywniejsza od naszej planety i jej masa wynosi ok. 1,27 masy Ziemi.
Wykres przedstawiający zmiany prędkości radialnej Proximy wyraźnie wskazuje na istnienie masywnego ciała niebieskiego. |
Planeta krąży w odległości ok. 7 milionów kilometrów od swojej macierzystej gwiazdy - jest to ok. 5% odległości Ziemi do Słońca. Proxima Centauri widoczna z tamtej planety byłaby więc 3x większa niż nasze Słońce widoczne z powierzchni Ziemi - czyli ok . 1,5 stopnia.
Więc wszystko możliwe, że może istnieć tam życie. Takie gwiazdy jak czerwone, pomarańczowe i żółte karły charakteryzują się tym, że długo żyją i jest czas na rozwój bardziej zaawansowanego życia. Jedynym haczykiem są rozbłyski i promieniowanie ultrafioletowe, które czerwone karły emitują znacznie więcej niż nasze Słońce.
Odkrycie stanowi dopiero wstęp do rozległych obserwacji prowadzonych za pomocą aktualnie dostępnych instrumentów, jak i następnej generacji potężnych teleskopów takich jak np. E-ELT. Proxima b będzie stanowiła główny cel naukowców poszukujących śladów życia we Wszechświecie. Układ Alfa Centauri jest także głównym celem pierwszej próby wysłania sondy do innej gwiazdy w ramach projektu StarShot.
Ciekawe, czy do dotarcia do innego systemu gwiezdnego dojdzie za naszego życia?
Źródło: ESO
Jeśli wam się podobało to udostępniajcie i lajkujcie i zadawajcie pytania. Pozdrawiam, McGoris :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz