wtorek, 4 lipca 2017

McGoris #56 - Obłoki srebrzyste - co to jest i jak je obserwować?

Czym są te tajemnicze chmury, które pojawiają się latem po zmroku lub przed świtem?

Obłoki srebrzyste w Estonii: Autor: Martin Koitmäe


Od jakiegoś czasu zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Widoczne są jako lekko świecące, srebrno-błękitnawe chmury w kształcie zorzy. Widoczne są w okolicach przesilenia letniego zaraz po zachodzie lub zaraz przed świtem.


1. Czym są obłoki srebrzyste? 

Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds, NLC) - są to polarne, bardzo wysokie chmury (nawet wyższe od chmur cirrusowych) znajdujące się w mezosferze - ok. 80km nad powierzchnią Ziemi - czyli tuż przy granicy między atmosferą a kosmosem. Chmury składają się z maleńkich kryształków lodu.
Nie do końca jest pewne w jaki sposób one powstają. Jedna z teorii głosi, że może to być pył pozostawiony po spalaniu się meteorów, gdzie wokół niego osadza się para wodna, która pod wpływem niskiej temperatury zamienia się w kryształki lodu.

Pierwszy raz zostały zaobserwowane w 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau w pobliżu Indonezji. Wpierw sądzono, że to erupcja tego wulkanu spowodowała widoczność tych obłoków, jednak zamiast stopniowo zanikać, zaczęły być widoczne coraz częściej.


1.1. Kiedy i gdzie obserwować?

Obłoki srebrzyste pojawiają się w okolicach przesilenia letniego - czyli mniej więcej od końca maja do połowy lipca - najlepiej przy zmierzchu bądź świcie, kiedy to Słońce nie schodzi niżej niż 5-15 stopni pod horyzont.
Najczęściej obserwowane są z szerokości geograficznych 50° N bądź S do 70° N bądź S. Czyli z Polski spokojnie, dość często są obserwowane. Najbardziej widowiskowe są w krajach skandynawskich. Dosyć łatwo można je pomylić z zorzą.
Obecnie zasięg ich widoczności się powoli powiększa.

Obłoki srebrzyste nad jeziorem Saimaa w Finlandii. źródło: wikipedia.org, autor: Mika Yrjölä
Spróbuj wyjść kiedyś na dwór w okolicach 22:30 - 2:30 i spróbuj je zaobserwować :) Warto zaznaczyć że nie zawsze się pojawiają.

 Jeśli wam się podobało to udostępniajcie, w komentarzach zadawajcie swoje pytania :) Pozdrawiam. McGoris.

Zapraszam także na mojego bloga, gdzie wrzucam swoje fotografie (krajobrazy itp.) - mcphotografia.blogspot.com


ZOBACZ TEŻ:

Ciekawe zjawiska atmosferyczne i astronomiczne.
Egzoplanety - czyli planety w innych układach gwiezdnych. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz