Listopad to okres, w którym noce są jedne z najdłuższych w roku. W nocy z 28/29 października cofnęliśmy zegarki o godzinę, dzięki czemu noc zapada jeszcze wcześniej. Złota jesień przemija, liście zaczynają opadać. Robi się coraz zimniej przez co na obserwacje trzeba przygotować ciepłe ubrania oraz trzeba wychładzać teleskopy.
Na południu Polski, w okolicach gór już spadł śnieg. (Byle kiedy to już spadł nawet na początku października).
1. Wschód i zachód Słońca (środkowa Polska).
1 listopada (początek miesiąca):
Wschód: 6:27
Zachód: 16:09
Długość dnia: 9 godz. 42 min.
Długość nocy: 14 godz. 18 min.
15 listopada (środek miesiąca):
Wschód: 6:52
Zachód: 15:46
Długość dnia: 8 godz. 54 min.
Długość nocy: 15 godz. 06 min.
30 listopada (koniec miesiąca):
Wschód: 7:17
Zachód: 15:29
Długość dnia: 8 godz. 12 min.
Długość nocy: 15 godz. 48 min.
2. Słońce
Słońce już od 31 października wchodzi w konstelację Wagi. Od 23 listopada nasza gwiazda będzie już widoczna na tle gwiazdozbioru Skorpiona. Ostatniego dnia miesiąca zahaczy o gwiazdozbiór Wężownika.
3. Księżyc
Najbardziej korzystne dla obserwacji bezksiężycowe noce będą gdzieś między drugim a trzecim tygodniem miesiąca.
Pełnia: 3 listopada, w gwiazdozbiorze Wieloryba (niedaleko Ryb).
Ostatnia kwadra: 10 listopada - między gwiazdozbiorem Raka a Lwa.
Nów: 18 listopada.
Pierwsza kwadra: 26 listopada - w konstelacji Wodnika.
4. Planety
Powoli będziemy się żegnać z Saturnem, który zaczyna zanikać zaraz po zachodzie. Na niebie królują odległe gazowe olbrzymy: Uran i Neptun. By dostrzec szczegóły na tych planetach potrzeba ciut większego teleskopu, jednak by zobaczyć je jako świecącą gwiazdkę wystarczy już lornetka.
Uran jest obecnie w gwiazdozbiorze Ryb. Za pomoc w jej odnalezieniu może posłużyć gwiazda o Aqr (pod dziwną dość nazwą Torcularis Septentrionalis).
Neptun zaś jest w konstelacji Wodnika, niedaleko gwiazdy λ Aqr (zwana jako Hydor).
W późnych godzinach w okolicach gwiazdozbioru Raka będzie widoczna planeta karłowata Ceres, która będzie powoli przemieszczać się w stronę konstelacji Lwa, a będzie się ona do nas zbliżać.
Na porannym niebie będzie nam znikać Wenus, gdyż chowa się ona za Słońcem, by po ok. 2-3 miesiącach była znów widoczna na niebie wieczornym.
Pod koniec miesiąca na porannym niebie będzie pojawiała się planeta Jowisz, która będzie widoczna w gwiazdozbiorze Wagi. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą dopiero wiosną.
Nad ranem widoczny jest także Mars, który będzie w konstelacji Panny, ale jest narazie bardzo daleko od Ziemi.
13 listopada, zaraz przy horyzoncie nad ranem dojdzie do pięknej koniunkcji Wenus i Jowisza. Planety będą bardzo blisko siebie, ok. 20 minut kątowych.
5. Gwiazdozbiory.
Niebo widoczne w listopadzie. |
Na początku listopada zaraz po zmroku jeszcze można ostatni raz poczuć lato, gdy widać zachodzący gwiazdozbiór Wolarza, Herkulesa i Korony Północnej, a także machający nam na południowym zachodzie Strzelec z Koziorożcem a dość wysoko jest jeszcze tzw. Trójkąt Letni (3 najjaśniejsze gwiazdy konstelacji: Łabędzia, Lutni i Orła).
1 listopada, godz. 18:00 |
2-3 godziny po zachodzie na niebie goszczą głównie konstelacje jesienne, takie jak Wodnik, Ryby, Baran, Wieloryb i wschodzący coraz wyżej Byk z Woźnicą. Wielki Wóz zaczyna jechać z dużej górki. Widoczna jest także jasna gwiazda Fomalhaut, na południowym nieboskłonie oraz nisko nad horyzontem Rzeźbiarza, gdzie jest dość jasna i ciekawa galaktyka NGC 253, zwana również Galaktyką Rzeźbiarza. Na wschodzie zaczyna majaczyć gwiazdozbiór Oriona.
10 listopada, godz. 21:00 |
Jest to najlepszy okres do obserwacji okolic Perseusza, Kasjopei i Andromedy, gdzie pną się aż do zenitu. Wysoko w okolicach zenitu są widoczne galaktyki M31 i M33, które są najjaśniejsze na naszym niebie. M 31 można ujrzeć nawet gołym okiem jako słabą plamkę, a także całe królestwo gromad otwartych gwiazd.
W późniejszych godzinach, około północy zaczynają się pojawiać już gwiazdozbiory zimowe. Mamy widocznego już dość wysoko króla Oriona, a wraz z nim pojawiają się jego 2 psy, z najjaśniejszymi gwiazdami - Syriusz (Wielki Pies) oraz Procjon (Mały Pies), a także gwiazdozbiór Jednorożca, Bliźniąt i Raka.
15 listopada, godzina 0:00 |
Nad ranem zaczyna pojawiać się wiosenny Lew wraz z Hydrą i lekko majaczącą Panną. Znów zaczyna pojawiać się gwiazda Arktur na północnym wschodzie.
15 listopada, godzina 4:00 |
6. Deszcze meteorów
W listopadzie będziemy mogli zaobserwować rój Leonidów gdzie radiant przypada na okolice gwiazdozbioru Lwa. Ich największa aktywność przypada na ok. 17 listopada, do ok. 15 zjawisk na godzinę.
Widoczne także będzie malutki rój północnych Taurydów, która da nam max ok. 4 zjawiska na godzinę.
W środku listopada pojawi się także rój α-Monocetorydów, gdzie radiant jest w gwiazdozbiorze Jednorożca. Wg programu Stellarium ilość zjawisk jest zmienna, od 5 do nawet 400 zjawisk na godzinę.
Pod koniec listopada będzie jeszcze malutki rój zwany listopadowymi Orionidami. Da on nam do ok. 3 zjawisk na godzinę.
Bardziej obszerny opis znajdziecie w filmiku AstroLife na youtube:
Jeżeli wam się podobało, to udostępniajcie, lajkujcie, piszcie w komentarzach. Pozdrawiam, McGoris.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz