piątek, 10 listopada 2017

McGoris #62 - Co nam dały loty w kosmos? - kosmiczna technologia w zasięgu ręki.

Jakie korzyści przyniosły nam loty w kosmos? Urządzenia nawet z naszych domów mają pochodzenie "kosmiczne". Oto rzeczy, które opracowano paredzieści lat temu dla astronautów, a używane są dzisiaj w codziennym życiu.

Czasem zdarzyło mi się usłyszeć hasło "Po co latamy w kosmos? Po co to komu?". Postanowiłem, że zrobię artykuł o tym, że technologie, które tworzone były dla astronautów np. dla misji Apollo, używane są dziś w różnych dziedzinach czy to w sporcie, czy nawet w medycynie, a nawet w codziennym życiu.


1. Termometr na podczerwień.


Dziś wykorzystywany w szpitalach, a nawet można mieć taki termometr w domu. Takich termometrów używali głównie astronauci podczas misji kosmicznych, a także NASA używa tej technologii do badania odległych gwiazd. Dzięki temu, że pomiar trwa zaledwie parę sekund, oszczędza przede wszystkim czas oraz zmniejsza ryzyko zakażenia się rtęcią podczas mierzenia tradycyjnym termometrem. Teraz jest niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym przez lekarzy na całym świecie.

Elektroniczny termometr lekarski - źródło: wikipedia.org


2. Aparat ortodontyczny.


Co może łączyć aparat na zęby z astronautyką? Chodzi głównie o te przeźroczyste elementy. Materiał, z którego zostały zrobione, używany jest do systemów naprowadzania rakiet. Taki materiał musiał być przede wszystkim wytrzymały i przeźroczysty.


Aparat ortodontyczny - źródło: polki.pl


3. Bezprzewodowe zestawy słuchawkowe.


Dzisiaj używane bardzo często przez ludzi do rozmawiania nie trzymając w reku telefonu. Technologia ta pochodzi z misji Apollo, gdzie astronauci używali jej do porozumiewania się (W przestrzeni, mając skafander nie mogli się porozumiewać bezpośrednio).
Technologia ta była także pierwowzorem innych, dzisiejszych sieci bezprzewodowych takich jak np. Wi-Fi.

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy.

4. Małe monitory pulsu serca.


Używane dzisiaj przez większość sportowców. Pokazuje on głównie aktualne tętno serca podczas wysiłku fizycznego np. biegania. Technologia została używana przez astronautów, by kontrolować i monitorować parametry serca czy innych funkcji życiowych będąc w przestrzeni kosmicznej jednocześnie nie utrudniając im przy tym poruszania się.

Pulsometr Polar RCX5


5. Tomograf komputerowy.


Tomograf komputerowy to urządzenie stosowane w medycynie, służy on do bezbolesnej diagnostyki różnych uszkodzeń narządów wewnętrznych takich jak np. uszkodzenia mózgu(udary, wstrząsy itp.) czy serca dzięki prześwietleniu ciała pacjenta i zrobieniu zdjęcia za pomocą promieniowania rentgenowskiego.
Taka technologia była wykorzystywana przez NASA, która stworzyła specjalny tomograf w celu prześwietlania rakiet, by móc wykryć w nich niewielkie usterki czy mikrouszkodzenia.

Dzisiaj się jej używa w medycynie, a także bada odległe mgławice w paśmie promieniowania rentgenowskiego.

Nowoczesny tomograf komputerowy - źródło: ikard.pl

6. Katalizatory samochodowe.

Jest to część układu wydechowego w każdym samochodzie. Ich celem jest zmniejszenie emisji spalin. Szkodliwy tlenek węgla utleniany jest w ten sposób, by powstał mniej szkodliwy dwutlenek węgla. Redukują także one tlenki azotu oraz utlenia inne węglowodory.

Ta technologia była używana podczas misji kosmicznych w celu przefiltrowania wody z różnych trucizn i szkodliwych substancji. Dziś używa się jej także w klimatyzacjach naszych mieszkań.

http://www.otofotki.pl


7. Czujniki dymu/czadu. 

Niezbędne urządzenia w systemach przeciwpożarowych dużych budynków czy miejsc publicznych. Takie czujniki po raz pierwszy były używane w wahadłowcach. W razie wycieku/zapaleniu się np. gazu czy paliwa, czujnik informował o tym astronautów.

źródło: systemyalarmowe.pl8. Wiertarka bezprzewodowa.


Miał ktoś okazję pracować na budowie? A nawet jeżeli nie, to pewnie każdy kiedyś używał wkrętarko-wiertarki. Można w każdym miejscu sobie coś wwiercić bez potrzeby bawienia się kablami. Ta technologia była opracowana specjalnie dla astronautów do misji Apollo przez firmę Black&Decker, która używana była do robienia odwiertów w księżycowym regolicie. Trzeba było zaprojektować lepszy silnik elektryczny, który miałby mniejsze straty energii, dzięki czemu kosmonauci mogli dokonywać odwiertów wszędzie bez przeciągania kilogramów i kilometrów kabli.


Wkrętarko-wiertarka. źródło: alimex.pl

9. Polimerowe okulary przeciwsłoneczne. 


Polimerowe okulary słoneczne cechują się tym, że są lżejsze i tańsze od szklanych, a także są dosyć odporne na zarysowania. Takie polimerowe szkła mieli astronauci w swoich skafandrach. Plusem było to, że były one lżejsze, a także zatrzymywały sporo promieniowania UV.10. Pianka odkształcająca się.


Stosowana była głównie w siedzeniach astronautów, by poprawić komfort i zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Dziś używana jest w poduszkach i materacach, która układa się w kształt naszego ciała, co pozwala na komfortowe spanie bez bólów pleców.
Tego typu pianki, które są odporne na wstrząsy używa się dzisiaj w sprzęcie sportowym takim jak: kaski czy ochraniacze.


Jeżeli wam się podobało, to udostępniajcie, piszcie w komentarzach. Pozdrawiam, McGoris :)


ZOBACZ TEŻ:

Teleskop Hubble'a - jeden z najważniejszych instrumentów.
Space Engine - podróżuj po kosmosie gdzie chcesz i kiedy chcesz. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz