poniedziałek, 19 lutego 2018

McGoris #75 - Najjaśniejsze gwiazdy na niebie - cz.4 - Achernar

Wyjątkowa gwiazda widoczna jedynie na południu.


1. Opis gwiazdy i jej widoczność

Achernar to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Erydanu. Jest to oczywiście gwiazda zmienna. Niestety z szerokości geograficznej Polski jest niewidoczna. Duża część gwiazdozbioru Erydanu jest widoczna z Polski, jednak Achernar jest najbardziej odchylony na południe.
Ogólnie gwiazdozbiór Erydanu jest jednym z najbardziej rozciągniętym równoleżnikowo gwiazdozbiorem.

Gwiazdozbiór Erydanu. Część gwiazdozbioru wraz z Achernarem jest niewidoczna z Polski.
Achernara możemy zobaczyć co najmniej na południe równoleżnika 30° N. Ujrzymy go nisko nad horyzontem dopiero z północnej Afryki, Meksyku czy południowej Azji. Jest to dziesiąta pod względem jasności gwiazda na nocnym niebie. Jej jasność obserwowalna wynosi 0,45 magnitudo.

Nazwa Achernar pochodzi od arabskiego Al Ahir al Nahr co oznacza "koniec rzeki". Gwiazdozbiór Erydanu przedstawia właśnie rzekę.


Achernar to bardzo gorąca, błękitna gwiazda ciągu głównego o typie widmowym B6Vep. Wyjątkowością tej gwiazdy jest to, że jej kształt jest bardzo spłaszczony. Jest to spowodowane bardzo szybkim obrotem wokół własnej osi. Obraca się z prędkością aż 250 km/s.
Jej średnica to: biegunowa: 7,3x większa Słońca oraz równikowa: 11,4x większa od Słońca.

Achernar w programie Space Engine.
Temperatura powierzchni wynosi ok. 15000 K. Gwiazda jest oddalona ok. 139 lat świetlnych od Ziemi.

Achernar - wizja artysty - źródło: wikipedia.org
Oczywiście temperatura na takiej gwieździe jest nierównomierna. Na biegunach jest znacznie gorętsza - 20000 K, niż na równiku - 10000 K. Blask gwiazdy jest ok. 3150x jaśniejszy od naszego Słońca.


Achernar będzie widoczny z Polski!

Ale dopiero za 7000 lat. W wyniku precesji osi ziemi odsłoni się nam tamten region nieba i będziemy mogli podziwiać Achernara nisko nad południowym horyzontem.

Achernar widoczny z Polski - rok 9000.

Achernar ma swojego towarzysza

Za pomocą teleskopu VLT odkryto, że wokół Achernara krąży drugi, mniejszy składnik - Achernar B, jest to mniejsza i chłodniejsza biała gwiazda ciągu głównego o typie widmowym A i okrąża większą gwiazdę w odległości 12 AU w okresie 14-15 ziemskich lat.

W następnym poście opiszę gwiazdę Kanopus, która również z Polski jest niewidoczna a jest to druga po Syriuszu najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie.

Jeżeli wam się podobało, to udostępniajcie, piszcie w komentarzach. Pozdrawiam, McGoris :)

Zapraszam także do polubienia strony na Facebooku: facebook.com/mcastronomia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz