piątek, 25 stycznia 2019

McGoris #100 - Porównanie temperatur w kosmosie - od zera bezwzględnego do najgorętszych gwiazd

Od najzimniejszych zakątków kosmosu aż po takie temperatury, że aż ludzki mózg nie może sobie wyobrazić.


Parę dni temu pomyślałem, żeby zrobić jakieś fajne porównanie, np. na wzór porównania wielkości gwiazd, jak w tym poście: McGoris #23

Zrobiłem więc porównanie temperatur. Przy tym zrobiłem płynne przejście barw gwiazd: od najchłodniejszych czerwonych, aż po najgorętsze błękitne.


No to zaczynajmy:


Zero bezwzględne to najniższa, możliwa temperatura jaka może być (0 Kelwinów). Wtedy ruch cząstek jest zerowy.


Neptun, mimo że jest to najdalsza planeta Układu Słonecznego, to temperatura nie jest tam najniższa. Najzimniejszą planetą jest akurat Uran. Na Neptunie jest cieplej ze względu na szybszy ruch atmosfery. Odległość tych planet jest tak duża, że energia, jaka dopływa ze Słońca jest znikoma, dlatego więcej ciepła planety te osiągają z jądra oraz ruchów w atmosferze.

Hmm.. a skąd tu Merkury? Z Merkurym jest duża rozbieżność. Temperatura powierzchni Merkurego po stronie dziennej jest na drugim miejscu w Układzie Słonecznym. Lecz jego nocna strona! wychładza się aż poniżej -150 stopni Celsjusza.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ:

1. Merkury nie ma atmosfery, więc nie zachodzi zjawisko efektu cieplarnianego.
2. Ruch Merkurego wokół własnej osi jest baaardzo wolny, trwa prawie tyle co jego obrót wokół Słońca, dzięki temu po nocnej jest na tyle czasu, by planeta mogła utracić ciepło.




Uwaga! Przy planetach uwzględniona jest głównie średnia temperatura.


Rekord temperatury padł w Prószkowie, w małym miasteczku w województwie opolskim 29 lipca 1921 roku. Było aż +40,2 stopnia w cieniu! Chociaż trzeba też brać pod uwagę, że w 1921 roku pomiary nie były tak precyzyjne jak dzisiaj.

Najwyższa odnotowana temperatura powietrza wynosi aż +56.7 stopni Celsjusza. Rekord padł w Dolinie Śmierci na pustyni Mojave w Kalifornii.

WISE 1828+2650 to jeden z najchłodniejszych brązowych karłów jakich odkryto. Temperatura powierzchni może sięgnąć nawet poniżej 0° C. 

Brązowe karły to gwiezdne niewypały, gdzie temperatura, ciśnienie i masa były zbyt małe, by zaszła tam fuzja jądrowa wodoru w hel.
Charakteryzują się tym, że są nawet kilka-kilkanaście razy masywniejsze niż gazowe olbrzymy pokroju Jowisza czy Saturna.


Mimo, że Merkury jest bliżej Słońca, to największe temperatury są na Wenus.W przeciwieństwie do Merkurego, Wenus posiada gęstą atmosferę, gdzie istnieje ogromny efekt cieplarniany na całej planecie. Temperatury sięgają tam ponad 450°C.
Gliese 229B to brązowy karzeł.


Teide 1 to jeden z najgorętszych brązowych karłów. Stanowi ona niewielką granicę między gwiazdą, a obiektem gwiazdo-podobnym jakim jest brązowy karzeł.



Betelgeza to czerwony nadolbrzym, która w niedługim czasie (pod względem kosmicznym) może eksplodować jako supernowa i bardzo jasno rozbłysnąć na nocnym niebie.
Aldebaran to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Byka.
61 Cygni A i B to bardzo bliski układ podwójny (ok. 10 lat świetlnych stąd), leżący w konstelacji Łabędzia. Polecam go obczaić przez teleskop (pięknie widać dwie złotawe gwiazdki obok siebie)


Pollux jest najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Bliźniąt.
Alfa Centauri B, to nieco mniejsza od Słońca i chłodniejsza gwiazda w układzie Alfa Centauri, gdzie Alfa Centauri A jest nieco większa od naszego Słońca. Typem widmowym (G2V) i temperaturą jest bardzo podobna do naszego Słońca.


Polaris - czyli Gwiazda Polarna - Wyznacza obecnie biegun północny naszej planety. Jest to aż układ potrójny. Tabit to jedna z gwiazd w gwiazdozbiorze Oriona, a Procjon to najjaśniejsza gwiazda Małego Psa.


Kanopus to druga, najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie. Niestety jest niewidoczna z naszych szerokości geograficznych. Beta Pictoris również - leży w konstelacji południowego gwiazdozbioru Malarza. Fomalhaut to dość bliska gwiazda, najjaśniejsza gwiazda Ryby Południowej. Wokół niej krąży egzoplaneta Fomalhaut B.


Syriusz to najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie. Widoczna jest zimą nad południowym horyzontem, Alioth to jedna z gwiazd z asteryzmu Wielkiego Wozu (środkowa gwiazda dyszla). Rigel to najjaśniejsza gwiazda Oriona, błękitny nadolbrzym. Regulus to najjasniejsza gwiazda konstelacji Lwa.


Zeta Tauri to przyjemna, błękitna gwiazdka w konstelacji Byka. Używam jej jako pomoc w odnalezieniu blisko niej Mgławicy Kraba (M1). Bellatrix to jedna z pieknych, błękitnych, gorących gwiazd Oriona, Alnilam również (środek Pasa Oriona). Syriusz B to biały karzeł okrążający główny składnik A (Syriusz to układ podwójny - zwykłej gwiazdy oraz białego karła). 

W dobrych warunkach można zaobserwować Syriusza B przez teleskop.


Mintaka to zachodnia gwiazda w Pasie Oriona, Menkib to już bardzo gorąca gwiazda typu widmowego O w konstelacji Perseusza. Leży niedaleko Mgławicy Kalifornia. Naos, czyli Zeta Puppis to jedna z najbardziej błękitnych gwiazd na niebie. Z Polski niewidoczna. Można ją ujrzeć z któregoś szczytu Tatr (w południowej Polsce i na Słowacji w Tatrach wschodzi zaledwie 1 stopień nad horyzont).

R136a1 to najmasywniejsza, znana gwiazda.



Gwiazdy WR to gwiazdy Wolfa-Rayeta - bardzo gorące i niestabilne gwiazdy. W świetle widzialnym są słabo widoczne ze względu na to, że większość widma emitują w ultra-fiolecie.


Tu są dopiero temperatury :)


Temperatura Planck'a to najwyższa możliwa temperatura (na dzień dzisiejszy, jaką nauka może wyjaśnić). Obiekt o takiej temperaturze emituje fale o długości.... długości Planck'a. W fizyce kwantowej jest to najmniejsza odległość jaka może mieć sens fizyczny. Jest to ok. 1,616229 x 10−35 metra.
Jest to ok: (o ile dobrze napisałem, jak źle to poprawcie mnie :P): 0,00000000000000000000000000001616229 metra. 


Jeśli wam się podobało, to udostępnijcie, napiszcie w komentarzu jak wrażenia :) Może zaproponujesz jakieś porównanie tego typu? Pozdrawiam McGoris :) 

Zapraszam także do polubienia strony na Facebooku: facebook.com/mcastronomia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz