piątek, 23 października 2020

McGoris #144 - Za dwa miesiące ważne zjawisko - Bardzo bliskie złączenie Jowisza z Saturnem!

21 grudnia tego roku dojdzie do dość rzadkiego i wyjątkowego zjawiska - planety Jowisz i Saturn zbliżą się do siebie tak, że nawet przy dość sporym powiększeniu w teleskopie zmieszczą się w jednym polu widzenia!O tym zjawisku astronomicznym pisałem już w Kalendarium na 2020 rok. Jowisz i Saturn przepięknie się prezentowały w tym roku na letnim niebie nad południowym horyzontem. Wiadome jest już, że planety zbliżają się coraz bardziej do siebie. Jowisz coraz bardziej dogania Saturna.


1. Opis zjawiska

Na początku dodam, że to zjawisko jest cykliczne, ale powtarza się co ok. 20 lat. W tym roku będzie to wyjątkowe wydarzenie ze względu na to, jak bardzo się zbliżą. Jowisz i Saturn 21 grudnia tuż po zachodzie Słońca zbliżą się na odległość ok. 6 minut kątowych.

Jowisz i Saturn nad południowo-zachodnim horyzontem. 21 grudnia, godz. 17:00

Orbity Jowisza i Saturna nie są ułożone w jednej płaszczyźnie, więc odległość kątowa między planetami zależy od ich ustawień na orbitach. 

Następne takie zbliżenie będziemy mieli 31 października 2040 roku i będzie to bardzo słabe zbliżenie (tylko w odległości ok. 1,2 stopnia)

W 2060 roku również będzie zbliżenie w okolicach 1 stopnia, więc wydarzenie 21 grudnia tego roku będzie wyjątkowe i warto przygotować sprzęt optyczny/fotograficzny.


2. Kiedy i jak obserwować?

Zjawisko to będzie widoczne zaraz po zachodzie Słońca. Trzeba się dość wcześnie przygotować, najlepiej mieć gotowy teleskop już po godzinie 16:00. Planety zajdą ok. 2 godziny po zachodzie Słońca.

Nie będzie jeszcze do końca ciemno, ale Jowisz jest jasny i powinien dać się bez problemu wypatrzeć. Najlepiej szukać go w kierunku południowo-zachodnim. Jowisz i Saturn powinny być widoczne jako jeden zlany, jasny punkt.

Planety będą tak blisko siebie, że powinny być widoczne w jednym polu widzenia nawet przy powiększeniu 150-200x

Poniżej przedstawię symulację ze Stellarium (Synta 8" 203/1200 i okular 6mm = powiększenie 200x)

Tylko się modlić o bezchmurne niebo i przyzwoity seeing!

Tak powinno być widać 2 planety przez teleskop przy pow. 200x.

Trzeba zaznaczyć, że planety będą już dawno po opozycji i są już bardzo oddalone od nas, więc nie będą tak duże jak podczas ich największego zbliżenia (Jowisz w opozycji w tym roku był 15 lipca, a Saturn 20 lipca).

Drugą przeszkodą będzie niskie położenie nad horyzontem. O godz. 17:00 planety będą ok. 7 stopni nad horyzontem, więc ciężko o dobre warunki (obraz może falować). Najlepiej próbować znaleźć planety wcześniej. O godz. 16:30 będą ok. 10 stopni nad horyzontem, ale może być wtedy jeszcze za widno.


Oby tylko było wypogodzone niebo (o co w grudniu ciężko)! Jeśli ci się uda to zjawisko zaobserwować, daj znać w komentarzu. Pozdrawiam, McGoris!


2 komentarze:

  1. i jak, pogoda dopisała na południu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej pozostawić bez komentarza ;/ Udało mi się zaobserwować planety 19.12, dwa dni przed maksymalnym zbliżeniem.

      Usuń