czwartek, 13 października 2016

McGoris #33 - Skarby południowego nieba - Centaurus A

Piękna i dość nietypowa galaktyka w gwiazdozbiorze Centaura. Co kryje ten piękny i tajemniczy obiekt?

Autor: ESO/WFI, źródło: wikipedia.orgCentaurus A (NGC 5128) - galaktyka soczewkowata położona w konstelacji Centaura. Dość niedaleko na północ od gromady Omega Centauri (o której w następnym poście).
Jest to galaktyka aktywna i jest silnym źródłem emisji fal radiowych. To najbliższa, znana radiogalaktyka, która leży w odległości ok 13 000 000 lat świetlnych od Ziemi.

Galaktyka Centaurus A w świetle widzialnym - źródło: ESO
Galaktykę można dostrzec nisko nad horyzontem jeszcze z południowej Europy tj. z Włoch czy Grecji. Z Polski jest niewidoczna (ok. 3-4 stopnie pod horyzontem).
Odkrył ją szwedzki astronom James Dunlop w 1826 roku. Obiekt jest doskonale widoczny już przez małe teleskopy. W większym teleskopie można dostrzec ciemną przerwę - gęste skupisko gazu i pyłu otaczające galaktykę.

Szkic galaktyki widocznej w 18-calowym teleskopie. Autor: RolandosCY, źródło: deepskyforum.com

Galaktyka ma średnicę ok. 60 000 lat świetlnych i mimo, że jest ok. 2x mniejsza od Drogi Mlecznej, jest znacznie od niej masywniejsza.
Najprawdopodobniej utworzyła się ona w wyniku wielu kolizji galaktyk. Zawiera ona około 2000 gromad kulistych, uważanych za pozostałości po wchłonięciu mniejszych galaktyk satelitarnych (coś jak u nas Obłoki Magellana).

Galaktyka należy do grupy galaktyk M83 i jest jedną z jej głównych składników.

W galaktyce zaobserwowano jedną supernową. W 1986 roku niejaki Robert Evans odkrył supernową SN 1986G, która osiągnęła maksymalną jasność ok. 12,5 mag. Supernowa wyglądała jak ledwo widoczny punkt na tle galaktyki.


Jeśli wam się podobało to udostępniajcie, lajkujcie, w komentarzach zadawajcie pytania.

Prosiłbym o wyłączenie Adblocka, bądź dodanie bloga do wyjątków. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz