piątek, 14 października 2016

McGoris #34 - Skarby południowego nieba - Omega Centauri.

Jedna z największych, najbliższych i także jest to najjaśniejsza gromada kulista na nocnym niebie. Jest doskonale widoczna gołym okiem. Co kryje ciekawego ten obiekt?

źródło: ESO

Omega Centauri (NGC 5139) - jest to gromada kulista położona w gwiazdozbiorze Centaura. Z szerokości geograficznej Polski jest niewidoczna, można się o nią pokusić bardzo nisko nad horyzontem na południu Włoch czy Grecji. Żeby ją widzieć wystarczająco wysoko nad horyzontem to trzeba polecieć co najmniej do Północnej Afryki/Ameryki Środkowej/Południowej Azji.

Gromada posiada nazwę gwiazdy, ponieważ dawniej nie znano jej niegwiazdowej natury, jako gwiazdę skatalogował Ptolemeusz w ok. 130 r.p.n.e. Że nie jest to gwiazda, dopiero odkrył Edmund Halley w 1677r.

Gromada Omega Centauri - źródło: ESO

Omega Centauri jest jedną z najbliższych gromad, znajduje się ok. 15800 lat świetlnych od Ziemi. Jej średnicę szacuje się na ok. 150 lat świetlnych. Zawiera aż ok. 10 milionów gwiazd. Na niebie jej rozmiar kątowy jest nawet większy niż Księżyc w pełni.

Obiekt jest doskonale widoczny nawet pod średnim niebem jako mgiełka, a już w lepszej lornetce czy małym teleskopie można dostrzec jej ziarnistość. Niestety nie miałem okazji jej zobaczyć, gdyż z Polski jej nie widać.

Czarna dziura w centrum:

W 2008 roku na podstawie danych zebranych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i obserwatorium Gemini w Chile odkryto, że gwiazdy w pobliżu centrum poruszają się bardzo szybko, znacznie szybciej niż gwiazdy zewnętrzne, oraz centrum gromady jest bardzo jasne. Gwiazdy te zachowują się tak, jakby w centrum był jakiś bardzo masywny obiekt.
Świadczy to o tym, że w centrum istnieje masywna czarna dziura.

Ze względu na centralną czarną dziurę, istnieje hipoteza, że ta gromada mogła być jądrem jakiejś galaktyki karłowatej, która pochłonęła Droga Mleczna.
 
Na północnym niebie największą gromadą kulistą jest Messier 13 - Gromada w Herkulesie. Jednak jest ona malutka w porównaniu do Omegi Centauri.


Jeśli wam się podobało to udostępniajcie, lajkujcie, w komentarzach zadawajcie pytania.

Zapraszam także do grupy na facebooku: MCASTRONOMIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz