wtorek, 29 listopada 2016

McGoris #40 - Gwiazdozbiory zmieniają swój kszałt.

Czy położenie gwiazd, które widzimy na niebie zmienia się? Czy np. Wielki Wóz czy Orion będzie zawsze tak samo widoczny?
1. Kilka faktów na temat gwiazdozbiorów.

O gwiazdozbiorach wiemy dwie rzeczy:

-Gwiazdozbiory nie są stacjonarnymi skupiskami gwiazd - gwiazdy nie są zawieszone w jednej odległości, są w różnych odległościach od siebie, nieraz nawet są różnice ponad 1000 lat świetlnych.

-W wyniku precesji osi ziemi położenie gwiazdozbiorów na niebie ulegnie zmianie.

2. Gwiazdozbiory zmienią swój kształt.

Jest jeszcze jeden fakt. Wszystkie gwiazdy, tak samo nasz Układ Słoneczny poruszają się względem innych gwiazd, wokół centrum galaktyki - nazywamy to ruchem własnym gwiazd.
Na przestrzeni tysięcy lat mogą się przemieścić na tle innych gwiazd i kształty gwiazd mogą ulec zmianie.

Najbardziej przemieszczą się najbliższe gwiazdy. Gwiazdy takie jak Altair (16,7 ly), Arktur(36,7 ly) , Syriusz(8,6 ly) , Alfa Centauri (4,3 ly), są najbliżej nas, więc ich ruch własny będzie najbardziej i najszybciej widoczny. Na dalsze gwiazdy, w odległości ponad 200 lat świetlnych trzeba będzie poczekać dłużej.


Poniżej przedstawię jak był widoczny Wielki Wóz w przeszłości, jak jest teraz i jak będzie wyglądał w przyszłości:Jak widać kilkadziesiąt lat temu i za kilkadziesiąt lat gwiazdy nie będą w żadnym stopniu przypominały "Wielkiego Wozu". Poniżej przedstawię animację jak gwiazda Altair (najjaśniejsza gwiazda konstelacji Orła - 16,7 lat świetlnych od nas) przemieszcza się w ciągu 600 lat:


Można także zauważyć, jak inne gwiazdy też się przemieszczają. W programie Stellarium można zasymulować niebo w danym roku. Tak wyglądają gwiazdozbiory obecnie:A tak w roku 99999:Jak widać zrobił się totalny kogel mogel, a niektóre gwiazdy nałożyły się na inne konstelacje.
Najbardziej się przemieściły najbliższe gwiazdy. W przyszłości ułoży się kilka ciekawych grupek gwiazd:

1. Spica, Arcturus i Alfa Centauri obok siebie.

Mniej więcej w roku 80000 dojdzie do pocałunku gwiazdy Arktur z Wolarza ze Spicą z Panny.


Arktur i Spica. Dwie jasne gwiazdy w centrum. W ukos w prawo i w dół jest Alfa Centauri ale jej nie widać gdyż Stellarium jest zbugowane :D


Konstelacja, której kształt najdłużej przetrwa to gwiazdozbiór Oriona. Gwiazdy w konstelacji są oddalone o dużą odległość, więc ich ruch będzie zauważalny dopiero po bardzo długim czasie. Charakterystyczny kształt klepsydry Oriona pozostanie na długo.

Orion jest nieśmiertelny :) Zwróćcie uwagę na zmianę położenia gwiazdy Syriusz z Wielkiego Psa.


Jeśli się wam podobało to udostępniajcie, w komentarzach zadawajcie swoje pytania.

Prosiłbym o wyłączenie Adblocka, bądź dodanie bloga do wyjątków. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz