wtorek, 17 stycznia 2017

McGoris #43 - Jak widać Księżyc i planety przez 8" teleskop? - fotografie.

Oto kilka moich fotografii Księżyca i niektórych planet, które zrobiłem przez mój teleskop (SkyWatcher Synta 8") oraz aparatem Nikon D70s.


Pierwsza kwadra Księżyca 07-12-2016 - ognisko główne 1200mm.


Superpełnia 14-11-2016 - ognisko główne 1200mm.


Krater Neper - 14-11-2016 - ognisko główne + soczewka barlowa 2x - 2400mm crop.


Krater Kopernika - 12-09-2016 - barlow x2 - 2400mm - średni seeing.


Pierwsza Kwadra 17-03-2016 - ognisko główne 1200mm


Mare Criscum 28-12-2015 - ognisko główne + barlow x2 - 2400mm crop:


Przed pełnią 30-10-2015 - ognisko główne 1200mm:


Koniunkcja Wenus i Jowisza - lipiec 2015 - ognisko główne 1200mm



Słońce i piękny obszar na Słońcu - ognisko główne 1200mm + filtr słoneczny.



Saturn - stack z ok. 20 klatek z filmiku nagranego telefonem:



Jowisz (trochę kiepski):



Jowisz - stack z ok. 30 klatek z filmiku nagranego telefonem + bonus (tranzyt jednego z księżyców)



Jowisz i Wielka Czerwona Plama:


Mars (zrobiłem podczas opozycji w 2018 roku, gdy planetę objęła globalna burza piaskowa. Dlatego nie widać szczegółów na powierzchni.



Jeśli wam się podobało to udostępniajcie, piszcie w komentarzach, zadawajcie pytania. Pozdrawiam, McGoris :)

Zapraszam także do polubienia strony na Facebooku: facebook.com/mcastronomia

5 komentarzy:

  1. Hej :) swietny artykul :) ja juz od kilku lat zamierzam kupic teleskop ale zawsze pojawia sie ten sam problem, nie wiem co wybrac na poczatek. Nie jestem maniakiem astonomii ale kosmos sam w sobie mnie intryguje. Tak wiec jakbys mogl polecic cos na poczatek bylo by swietnie. Szukalem czegos na roznych forach ale nigdy nei dostalem konkretnej odpowiedzi. Twoje zdjecia sa przepiekne, mozesz zdradzic ile mniej wiecej musialbym wydac zeby osiagnac taki efekt ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja posiadam Skywatcher Synta 8" 203/1200 i dałem za niego ok. 1000 zł (+dodatkowe akcesoria z 500 zł). A jakie masz niebo? Skąd jesteś?, czy ze wsi gdzie jest bardzo ciemne niebo, czy np. z miasta gdzie jest jasno i czy masz możliwość wyjazdu pod ciemne niebo?

      Usuń
    2. Dziekuje za odpowiedz, obecnie mieszkam w Manchesterze, gdzie nic nie widac, ale juz mialem okazje odwiedzic kilka fajnych miejsc (w okolicach 20-50km od Manchesteru) gdzie jest duzo lepsza widocznosc. Myslalem o czyms ponizej 1000zl na poczatek, ludzie podaja rozne nazwy ale nigdy nie widzialem konkretnych przykladow, a informacje techniczne nie wiele mi mowia, dlatego chcialem zapytac kogos kto sie na tym zna i od moge zobaczyc genialne zdjecia, ktore zrobiles :) Dzieki temu widze jaka jakosc moge uzyskac :)

      Ogolnie w przyszlosci planuje wyjazd do Lake District (to jest cos takiego jak nasze Mazury) na pare dni no i zabrac ze soba teleskop.

      Z tego co udalo mi sie ustalic to najlepszy czas na obserwacje jest w okolicach sierpnia, teleskop bede chcial kupic w okolicach maja.

      Usuń
  2. Jowisz wyszedł taki sam jak mój ;) Niestety ja do tej pory mam jedynie stary aparat do wyboru, którym nie da się zrobić dobrych zdjęć (tylko przykładanie do okularu wchodzi w grę, co jest bardzo kiepską opcją). No i seeing mam prawie zawsze zły, bo nie chce mi się wywozić gdzieś dalej sprzętu po nocach. Ośmiocalowa Synta daje radę, na standadowych szkłach w miejscach z dobrym seeingiem idzie nawet fajne mgławice dostrzec.

    OdpowiedzUsuń
  3. No, dobra, a lokalizacja, w której mieszkam - może wykluczać sens kupowania sprzętu? Sam oglądam niebo zwykle 2-3 tygodnie w roku, z Borów Tucholskich, przy genialnym, ciemnym niebie. Przez resztę czasu mieszkam jednak pod Warszawą. Jest sens kupować sprzęt, jeśli chciałoby się oglądać niebo tylko z aglomeracji warszawskiej?

    OdpowiedzUsuń