Witajcie w kolejnym astronomicznym przeglądzie miesięcznym.
Za nami kwiecień plecień, co przeplatał, trochę zimy, trochę lata. W kwietniu mieliśmy piękną koniunkcję sierpa Księżyca z Plejadami oraz Hiadami, a także jego bliskie złączenie z gromadą gwiazd M44 nocą z 13/14 kwietnia.
A przed nami maj! Jeden z najpiękniejszych miesięcy całego roku. Przyroda już całkowicie budzi się do życia, robi się zielono, pojawiają się różnorakie owady, robi się ciepło, a w trawach zaczynają grać świerszcze. Noce są już bardzo krótkie. Nad morzem - w drugiej połowie maja nie będzie już zachodzić tzw. noc astronomiczna.
1. Słońce
Wschody i zachody Słońca.
Polska Północna (Gdańsk)
1 maja
Wschód: 5:10
Zachód: 20:15
Długość dnia: 15h 05m
Długość nocy: 8h 55m
30 maja
Wschód: 4:20
Zachód: 21:05
Długość dnia: 16h 45m
Długość nocy: 7h 15m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę i 40 minut.
Polska Środkowa (Łódź)
1 maja
Wschód: 5:15
Zachód: 20:03
Długość dnia: 14h 48m
Długość nocy: 9h 12m
30 maja
Wschód: 4:31
Zachód: 20:48
Długość dnia: 16h 17m
Długość nocy: 7h 43m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę 29 minut.
Polska Południowa (Zakopane)
1 maja
Wschód: 5:21
Zachód: 19:54
Długość dnia: 14h 33m
Długość nocy: 9h 27m
30 maja
Wschód: 4:40
Zachód: 20:34
Długość dnia: 15h 56m
Długość nocy: 8h 04m
W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o 1 godzinę 23 minuty.
Na początku miesiąca Słońce będzie gościło w gwiazdozbiorze Barana. W drugiej połowie miesiąca przemknie do Byka. Z 14 na 15 maja Słońce przetnie granice obu konstelacji.
2. Księżyc
4 maja - 🌑 Nów - w gwiazdozbiorze Wieloryba
7 maja - 🌒
11 maja - 🌓 Pierwsza Kwadra - w gwiazdozbiorze Raka
14 maja - 🌔
18 maja - 🌕 Pełnia - w gwiazdozbiorze Wagi
22 maja - 🌖
26 maja - 🌗 Ostatnia Kwadra - w gwiazdozbiorze Wodnika
Pewnie możecie się zdziwić czemu jest tutaj gwiazdozbiór Wieloryba. Orbita Księżyca nie jest idealnie ustawiona do ekliptyki. Jest lekko nachylona (ok. 5 stopni) i zahacza czasem o granice pobocznych konstelacji. Wieloryb jest w pobliżu Ryb, Barana oraz Byka.
Bezksiężycowe noce będziemy mieli w pierwszym tygodniu miesiąca i kilka dni przed końcem miesiąca. W środku miesiąca obserwacje utrudni nam silny blask Księżyca.
3. Planety
Merkury i Wenus
Nie jest to dobry okres na obserwacje dwóch, najbliższych Słońcu planet. Są jeszcze na elongacji porannej, jednak nachylenie ich orbit do horyzontu jest małe i niekorzystne, przez co giną w blasku nieba.
Mars
Najlepszy okres jego widoczności skończył się kilka miesięcy temu. Będzie widoczny zaraz po zachodzie Słońca w konstelacji Byka. Jego elongacja (odległość kątowa od Słońca) spadnie z 39,3 stopnia do 30 stopni.
Jowisz i Saturn
Są coraz lepsze warunki do obserwacji Jowisza. Coraz szybciej dąży do czerwcowej opozycji (gdy jest najbliżej Ziemi). Jowisz porusza się ruchem wstecznym i jest w konstelacji Wężownika (między Skorpionem a Strzelcem).
Już w lornetce możemy dostrzec jego 4 największe księżyce - Io, Ganimedesa, Kalisto oraz Europę.
W niewielkiej luniecie/teleskopie dostrzeżemy jego dwa brązowe pasy zwrotnikowe, a przy dużym powiększeniu zobaczymy w dobrych warunkach piękną Wielką Czerwoną Plamę.
Polepszają się warunki również do obserwacji Saturna, który znajduje się na wschodzie konstelacji Strzelca.
4. ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna)
W maju będziemy mieli świetne warunki do obserwacji wieczornych, wysokich przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczna jest jako bardzo jasny punkt przelatujący przez nieboskłon od zachodu na wschód.
Przez niewielki już teleskop można dostrzec kształt stacji oraz jego panele słoneczne. ISS okrąża Ziemię na wysokości ok. 400 km i ma wielkość stadionu piłkarskiego. Obserwacje ISS jest trudne, gdyż obiekt dość szybko się porusza i wymaga wprawy.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) - źródło: wikipedia |
5. Nocne niebo
Powoli będziemy wkraczać w okres tzw. białych nocy. Słońce będzie zachodzić coraz płycej przez co nie będzie do końca ciemno i górne warstwy atmosfery będą jeszcze oświetlone. Nad morzem już od ok. 10 maja nie będzie tzw. nocy astronomicznej - sytuacji, gdy Słońce chowa się poniżej 18 stopni pod horyzont.
Najbardziej ucierpią astro-fotografowie. Nie będzie można robić bardzo długich ekspozycji na niektórych obiektach ułożonych na północy. Niebo nie będzie do końca ciemne.
Miłośnicy nocnego nieba na południu Polski mają lepiej. Tam noce astronomiczne są trochę dłużej. Ja mieszkam na samym południu Polski, w górach, na 49 równoleżniku. Tam noce astronomiczne są aż do ok. 10 czerwca.
Noce astronomiczne powrócą pod koniec lipca.
Obłoki srebrzyste (NLC)
Przesilenie letnie jest za to idealną okazją, by zaobserwować owiane do dziś tajemnicą - obłoki srebrzyste. Są to najwyższe chmury - są w mezosferze na wysokości aż do 75-85 km. Mają lekko szarawo-niebieskawo-elektryczny kolorek. O zmroku robią wrażenie, jakby lekko świeciły.
Najprawdopodobniej to para wodna osadzająca się wokół spalonych meteorów, ale mogą to być też np. gazy wylotowe z silników rakiet, zawieszone wysoko w atmosferze.
Najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się od końca maja do końca lipca. Najlepiej je widać o zmroku. Albo od ok. godziny 21-22 wieczorem lub o 2-3 nad ranem.
Obłoki srebrzyste nad torfowiskiem Kuresoo w Estonii. Źródło: wikipedia, autor: |
Widoczne są tylko podczas przesilenia letniego, gdy wyższe warstwy atmosfery są oświetlone przez płytko zachodzące Słońce.
Obłoki srebrzyste, widoczne z mojego podwórka. Podhale, 7 lipca 2018r. |
Nocne niebo
Zaraz po zachodzie Słońca możemy podziwiać jeszcze wiosenne konstelacje takie jak: Lwa, Pannę, Hydrę czy Kruka, gdzie odnajdziemy ogromną ilość galaktyk. Wysoko nad wschodnim horyzontem zobaczymy już Herkulesa oraz Koronę Północną. W Herkulesie odnajdziemy przepiękną gromadę kulistą - M13. Widoczna jest już w lornetce jako okrągła, mała mgiełka, a w większym teleskopie, w dobrych warunkach jej widok zapiera dech w piersiach.
Niebo wieczorne - 15 maja, godz. 22:30 |
Po północy zaczną pojawiać się powoli konstelacje letnie. Nad południowo-wschodnim horyzontem wzbija się Skorpion, z pięknym, czerwonym olbrzymem - Antaresem. Konstelacje wiosenne takie jak Panna czy Lew uciekają na zachód. Na wschodzie pojawia się asteryzm Trójkąta Letniego (Deneb z Łabędzia, Wega z Lutni oraz Altair z Orła).
Coraz wyżej wzbija się piękna wstęga Drogi Mlecznej.
Niebo w środku nocy, 15 maja, godz. 1:00 |
Tuż przed świtem będziemy mieli typowe niebo letnie. Zaraz na wschód od Skorpiona wzbije się Strzelec, gdzie odnajdziemy centrum naszej Galaktyki. W okolicach centrum Drogi Mlecznej, a także w okolicy jej wstęgi odnajdziemy ogromną ilość mgławic, gromad otwartych oraz kulistych. Ujrzymy niektóre nawet w lornetce, czy małym teleskopie, a niektóre nawet gołym okiem.
Niebo nad ranem - 15 maja, godz. 2:30 |
6. Ciekawe obiekty
Maj to mniej więcej ostatnia okazja, by podziwiać ogrom galaktyk, jaki możemy odnaleźć przez teleskop w konstelacjach: Panny, Lwa, Warkocza Bereniki oraz Wielkiej Niedźwiedzicy. Zrobiłem już dwa posty odnośnie tamtych obiektów. Zapraszam:
GALAKTYKI WE LWIE
GALAKTYKI W PANNIE
Najciekawszymi obiektami stają się powoli gromady kuliste. Przepiękne, ułożone w większości poza płaszczyzną galaktyki, bardzo odległe (nawet do 25000 lat świetlnych) skupiska starych gwiazd.
Najciekawszym obiektem jest tak jak wspomniałem wcześniej - gromada M13 w Herkulesie. Jest to największa gromada otwarta na niebie północnym.
Mój szkic M13 widocznej z 8-calowego teleskopu. Na żywo wygląda o niebo lepiej. |
Gromada w Herkulesie - M13 - autor: Adam Block, Arizona |
W późniejszych godzinach możemy podziwiać rój gwiazd w Drodze Mlecznej.
Jeśli wam się spodobało to udostępniajcie, piszcie w komentarzach. Pozdrawiam, McGoris :)
ZOBACZ TEŻ:
McGoris #100 - Porównanie temperatur w kosmosie.
McGoris #74 - Najjaśniejsze gwiazdy na niebie - cz.3 - Antares
McGoris #56 - Obłoki srebrzyste - co to jest i jak je obserwować?
Nie będziesz już pisał o nocnym niebie? :(
OdpowiedzUsuńCzy to tylko przez białe noce?
Witam. Niestety miałem na początku czerwca bardzo mało czasu. Teraz mam trochę więcej, ale pomyślałem, że pisanie przeglądu miesięcznego w środku miesiąca to trochę bezsens. Napiszę o niebie lipcowym :)
UsuńSuper, dzięki za odzew.
UsuńSzukałem recenzji filmu Niebo o północy a trafiłem tutaj :D
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł, ostatnio sporo jest w sieci informacji o poczynaniach Elona Muska, SpaceX itp.
OdpowiedzUsuńBardzo podoba mi się sposób, w jaki tłumaczysz skomplikowane kwestie techniczne
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i ciekawy artykuł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje opisujesz w artykule :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa sprawa
OdpowiedzUsuńSuper post! Zainspirował mnie do oglądania nieba częściej :)
OdpowiedzUsuńWow wygląda to obłędnie!
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis o nocnym niebie! Twoje spostrzeżenia są bardzo fascynujące i pouczające. Dzięki za podzielenie się swoją pasją do astronomii!
OdpowiedzUsuńInteresujące spojrzenie na nocne niebo. Fascynujące!
OdpowiedzUsuńNatrix