Całkiem niedawno kupiłem sobie adapter do smartfona, który można podłączyć do teleskopu. Daje on tyle, że nie trzęsie obrazem jak na moich wcześniejszych filmikach. Dzięki temu klatki nie są poruszone i mogę je np. zestackować i obrobić.
Jednym z problemów nagrywania smartfonem jest brak manualnego sterowania ekspozycją. Normalnie to obraz planety jest bardzo prześwietlony i zamiast Jowisza widzimy wielką, jasną kulę.
Mało telefonów posiada taką funkcję, a jeśli nie to trzeba zainstalować jakąś płatną aplikację do kamery/aparatu. Jedynie pozostaje mi sztuczka z lampą błyskową, gdzie włączam ją, po czym telefon skraca swoją ekspozycję przez co obraz jest ciemniejszy. (Jeszcze w opcjach musiałem włączyć opcję: zablokuj ekspozycję). Korzystam z aplikacji Cinema FV-5 do kamery.
Najpierw nagrywam planetę, po czym robię zdjęcie, stackując najlepsze klatki z filmiku.
1. Mars.
Marsa nakręciłem dopiero wczoraj(20.06.2018). Był on bardzo nisko nad horyzontem a dodatkowo na Marsie jest burza piaskowa, przez którą Mars jest "zamglony".
A poniżej przedstawiam zestackowane zdjęcie z ok. 20-30 najlepszych klatek z filmiku:
Mars, 20.06.2018r. |
Czekam na Wielką Opozycję Marsa pod koniec lipca, tarcza planety jeszcze urośnie, będzie większa i może ta burza przejdzie, to będę w stanie zarejestrować jakieś szczegóły na powierzchni planety.
2. Jowisz
Największa planeta Układu Słonecznego. Pięknie prezentuje się w teleskopie. Na nagraniu widać dwa brązowe pasy zwrotnikowe oraz Wielką Czerwoną Plamę. Warunki średnio-dobre. Oto nagranie z 12.06.2018r.
A tutaj stack z kilkudziesięciu najlepszych klatek z filmu:
Jowisz - 12.06.2018r. |
Zrobiłem kilka filmików Jowisza, jeden zrobiłem też z tranzytem księżyców. Oto zdjęcie tranzytu Europy z 30 maja. Widać maleńki cień księzyca jako małą kropkę nad górnym pasem zwrotnikowym.
Jowisz - 30.05.2018r. warunki dobre. |
Jowisz, tranzyt Ganimedesa - 07.05.2018r. |
3. Saturn
Saturn też świeżo upieczony, bo z wczoraj (21.06.2018r.). Jowisz i Saturn póki co najlepiej mi wyszły. Teraz Saturn jest w opozycji (najbliżej Ziemi), dzięki czemu jest dość spory. Oto nagranie:
A poniżej stack z 40 najlepszych klatek:
Saturn, 20.06.2018r. |
4. Uran
Udało mi się nagrać nawet Urana. Widoczny jako niewielka jasnocyjankowa tarczka. Nagranie jest z zimy, z grudnia poprzedniego roku.
To jeszcze czasy, jak nie miałem adaptera i nagrywałem "z ręki", przez co się rusza.
A na deser - cała moja kolekcja:
Od lewej: Wenus, Mars, Jowisz, Saturn i Uran. Brakuje tylko Merkurego i Neptuna.
Merkury nie dość, że jest rzadko widoczny, to nisko nad horyzontem, przez co strasznie faluje. Neptun jest malutki i dość mało jasny, nie wiem czy uda mi się go nagrać.
Trzeba jeszcze trafić na stabilną atmosferę. A warunki bardzo dobre, kiedy jest całkowita żyleta, trafiają się parę razy w roku.
Ale jak na smartfona, to z efektów jestem zadowolony :)
Jeśli wam się podobało, to udostępniajcie, zostawcie jakiś komentarz, zadawajcie swoje pytania. Pozdrawiam, McGoris :)
ZOBACZ TEŻ:
Relacje z obserwacji - Księżyc oraz Uran.
Relacje z obserwacji - Grudzień - rój geminidów.
Relacje z obserwacji - wiosenne galaktyki.
Zapraszam także na mojego bloga z moimi zdjęciami krajobrazów i przyrody:
mcphotografia.blogspot.com
świetne!
OdpowiedzUsuńMam od 2 tygodni Syntę 8. Chciałbym kupić do niej barlow'a x2 lub x3. Polecasz? Dużo stracę na jakości? Chodzi mi przede wszystkim o obserwacje planet (Mars, Saturn, Jowisz). Za soczewkę chciałbym dać około 200 zł. A blog świetny :)
OdpowiedzUsuńDo obserwacji wizualnych to bardziej zalecam kupno krótkoogniskowego okularu np. 6mm bądź 4mm. Nie zapominaj też o seeingu, który potrafi sporo namieszać.
Usuń